Portal - Sosnowiec
polski Środa - 26 kwietnia 2017 Marii, Marzeny, Ryszarda      "Jeśli wszystko jest stracone, oprócz miłości - nic nie jest stracone". Pam Brown
Strona główna / Historia parafii
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wyszukiwarka
 
 
Historia parafii
Do największych a zarazem najpiękniejszych świątyń zagłębiowskich należy kościół św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu. Dla przyjezdnych i gości po przekroczeniu bramy wejściowej zastanawiające jest, dlaczego ten kościół składa się z dwóch części, a właściwe dwóch niezależnych budowli złączonych ze sobą w jedną całość. Starsza otynkowa część, stanowiąca kruchtę dla nowszej monumentalnej ceglanej bryły powstała w 1848 roku. Została ufundowana przez ówczesną właścicielkę Zagórza Jadwigę Mieroszewską. W ciągu czterech lat powstał niewielki kościół p.w. św. Jadwigi według projektu architektów krakowskich: Stanisława Gołębiowskiego i Tomasza Majewskiego. Ustanowiona parafia p.w. św. Piotra i Pawła Apostołów oraz św. Jadwigi po pół wieku zaludniła się do takich rozmiarów, że maleńki kościół okazał się niewystarczający dla napływających mas ludzi pragnących osiedlić się w centrum żywiołowo rozwijającego się okręgu przemysłowego. Zakaz cara niepozwalający na budowę nowego kościoła nie stanął na przeszkodzie w rozbudowie świątyni do imponujących rozmiarów. Zachowując podstawy prawne rozbudowano starszy kościół łącząc ze sobą obie świątynie. Wielki neogotycki kościół powstawał w latach 1893-1908 według projektu Józefa Pomian-Pomianowskiego (znanego mieszkańcom Sosnowca z dwóch innych neogotyckich świątyń: św. Tomasza na Pogoni i św. Jana Chrzciciela na Niwce). Elewacja ceglana na kamiennym cokole nawiązuje do form architektury wczesnogotyckiej.

Wystrój wnętrza to dzieło przede wszystkim Pawła Turbasa (dwa boczne ołtarze, ambona, konfesjonały, stacje drogi krzyżowej). Ołtarz główny wyszedł spod  dłuta rzeźbiarza Przesmyckiego i wyróżnia się ciekawymi figurami św. Anny, św. Joachima i Matki Bożej, którą poświęcił sam Jan Paweł II, a ukoronował w rocznicę pobytu papieża 14 czerwca 2000 roku biskup sosnowiecki Adam Śmigielski. Obecnie możemy podziwiać pięknie odnowione freski.

Podobnie jak większość świątyń w okolicy również i tę dotyczy problem szkód górniczych. Prace zabezpieczające i solidne fundamenty uchroniły tę piękną budowlę przed zniszczeniem, dzięki czemu możemy podziwiać wspaniały wystrój wnętrza, który po konserwacji nabrał nowego piękna.

Teren parafii, który pierwotnie obejmował Maczki, Niwkę, Klimontów, Porąbkę, Ostrowy Górnicze, Sielec zamieszkiwało kilkadziesiąt tysięcy wiernych, z czasem parafia ta nazwana została Matką Kościołów, gdyż z jej terenu wyodrębniono 18 innych.

Kościół ten ma bogate tradycje patriotyczne. Od wielu lat organizowane są tu nabożeństwa w rocznicę mordu katyńskiego. Przed wejściem do kościoła wmurowano tablicę upamiętniającą polskich oficerów. Spotykają się tu Rodziny Katyńskie.

Interaktywna Polska
Webmaster: IAP